o mnie

Przewodnicko

i artystycznie

Kiedy pierwszy raz przyjechałam w Sudety zauroczył mnie krajobraz spowity mgłą, jak delikatnym wielowarstwowym woalem lnianym utkanym z ludzkich historii przepływających przez wieki między górami i dolinami. Latami pilnie odkrywałam wątki tej „tkaniny” intensywnie zwiedzając ten teren i zdobywając wiedzę podczas kursu na Przewodnika Górskiego Sudeckiego, a prawie 10 lat pracy w Muzeum Karkonoskim dopełniło całości. Mieszkanie w Kotlinie Jeleniogórskiej daje możliwość życia kulturą „Trójstyku Granic”, udziału w projektach transgranicznych dzięki którym inaczej patrzy się na ten obszar. Duży wpływ na moje spojrzenie i działanie na tym polu to także uczestnictwo w projektach Teatru Ucieczkowego i innych stowarzyszeń, grup nieformalnych działających w regionie. Spotkałam wiele wspaniałych osób na swojej drodze, które pomogły mi otworzyć kolejne wrota intrygujących historii z różnych, czasem bardzo skrajnych dziedzin począwszy od architektury regionalnej, przez etnologię, geologię, florę, faunę, klimat kończąc na fascynującej metafizyce.

Udzielam się społecznie działając w organizacjach pozarządowych. Byłam współzałożycielką stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich, a obecnie jestem członkiem stowarzyszenia Nowy Młyn, odwołującego się do tradycji przedwojennej kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Jestem współzałożycielką  Teatru Ucieczkowego niekonwencjonalnie łączącego teatralne środki wyrazu z doświadczeniem przewodnickim.

Od kilku lat uczestniczę w projektach transgranicznych, realizowanych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury i Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, oraz w projekcie „Moja Mała Ojczyzna Sudety Zachodnie” kierowanego do młodzieży szkół średnich.

Współtworzę projekty:

Biuro Turystyczne Sudecka Kraina  www.sudeckakraina.pl

Projekt Księga Askiburgionu legendy & wędrówki www.askiburgion.pl

Ogród Ducha Gór w Szklarskiej Porębie  www.ogrodduchagor.pl

Przy pracy nad obrazem najpierw chwytam światło, a potem lubię przelewać mgłę rozcieńczając olejem lnianym i terpentyną…

Praca przewodnika i pilota daje wiele pozytywnych emocji  i satysfakcji, z przekazywania zdobytej wiedzy, ciekawostek   i pasji do regionu.  Z drugiej strony wymaga wytrwałości, odpowiedzialności, poszukiwania kompromisu, kiedy w grupie są odmienne zdania. Do tego dochodzą jeszcze różne warunki atmosferyczne i przygody na szlaku, czy w drodze…

Zanim jednak zacznie się pracę, trzeba zdobyć uprawnienia. To dopiero jest wyzwanie! Kurs na przewodnika górskiego sudeckiego trwa około 2 lata.  Odbywają się stacjonarne wykłady z różnych dziedzin czasem bardzo specjalistycznych np. heraldyka, większość kursantów jednak często wspomina geologię, jako najbardziej skomplikowaną… Po ukończeniu kursu czeka jeszcze najtrudniejsza część czyli egzamin.